Arkadaşlar size Google'ın hazırlamış olduğu sitesimiz için hız testi yapmamızı sağlayan Google Page Speed Firefox eklentisini tanıtacağım. Google Page Speed eklentisini kurarak sitemizin yavaş açılma nedenlerini çok rahat bir şekilde görebilir ve böylece sitemizin hızlanması için gerekli optimizasyonları daha kolay bir şekilde yapabiliriz.

Neden Kurmalıyım?

Seo açısından sitelerin hızlı yüklenmesi önemli bir etken olduğundan sitemizi en iyi şekilde optimize etmeliyiz. Fakat sitemizi hızlandırmak için ne tür düzenlemeler yapmamız gerektiğini defalarca denemeler yapmarak bulmamız gerekir. Bu noktada Google Page Speed yardımımıza koşuyar ve bize sitemizi hızlandırmak için optimize yapmamız gereken noktalarda bilgilendiriyor. Böylece hem daha kolay hem de düzenlemelerimizin sonucunu da test ederek başarılı optimizasyonlar yapabileceğiz.

Kurulum

Google Page Speed, Firebug eklentisi ile beraber çalışmaktadır dolayısıyla öncelikle eğer Firebug eklentisi kurulu değilse Firebug eklentisini kurmamız gerekiyor aksi taktirde Google Page Speed eklentisi çalışmayacaktır. Firebug eklentisini Firefox menü çubuğundan Araçlar->eklentiler->Eklenti edin bölümünden kolaylıkla kurabilirsiniz.

Firebug eklentisini kurduğumuza göre sıra Google Page Speed eklentsini kurmaya geldi. Eklentiyi buradan kurabilirsiniz.

Kullanım

Firefox tarayıcımızın sağ alt köşesinde bulunan firebug simgesine tıklıyoruz ve açılan Firebug penceresinden Page Speed'in Firebug menüsüne eklendiğini görebilirsiniz.

google-page-speed


Siteniz açık iken Analyze Perfomance butonuna tıklayarak sitemizin hız testini yapabiliriz.

page-speed-analyze-performance

Yukarıda resimlerden görülen kırmızı simgeler öncelikli düzenlenmesi gereken kısımlardır. Kırmızı simgelerin olduğu kısımları düzenledikten sonra sarı renkli simgelerin olduğu kısımları düzenleyemeliyiz. Yeşil renkli olan kısımlar ise sitenizin hız testini başarıyla geçtiği noktalardır.

Ayrıca http://gtmetrix.com/ adresinde daha ayrıntılı bir şekilde yüzde olarak ne derece hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Bu eklenti benim için vazgeçilmezler arasına girdi sizin içinde öyle olacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar.